LØNSATSER FOR SPV OG VT
REGION SYD, REGION MIDT, REGION NORD
OG SLAGELSE SYGEHUS I REGION SJÆLLAND
PR. 01-10-2018

TypeSPVVT

Timeløn
Dagtimer148,56154,79
Pension (6,23%)9,269,64
Aften-/nattimer160,41167,15
Pension (6,23%)9,9910,41
Søgnehelligdag dagtimer297,12309,58
Søgnehelligdag aften-/nattimer308,97321,94
Overarbejdstimer dag222,84232,19
Overarbejdstimer aften/nat234,69244,55

Tillæg
Nattillæg27,9027,90
Lørdagstillæg33,1533,15
Søndagstillæg74,2877,4
Mandagstillæg33,1533,15

Specielle tillæg
Kitteltillæg1,831,83
Psyktillæg3,923,92
Hjemmetillæg2,432,43
Udrykningsgodtgørelse148,52148,52
Køletillæg dag37,1438,70
Køletillæg aften/nat40,1041,79
Køletillæg søgnehelligdag55,7158,05
Isolationstillæg dag37,1438,70
Isolationstillæg aften/nat40,1041,79
Isolationstillæg søgnehelligdag55,7158,05

Holdtjeneste
Holdtillæg24,6524,65
Funktionstillæg A6,38-   
Funktionstillæg B13,92-   
Funktionstillæg C-   7,56
Rådighedstjeneste49,5251,60
Holdlederhonorar pr. mdr.1373,491373,49

Sygdom og barsel
Sygedagpenge116,22116,22
Løn under graviditetsor116,22116,22