LØNSATSER FOR SPV OG VT
REGION SYD, REGION MIDT, REGION NORD
OG SLAGELSE SYGEHUS I REGION SJÆLLAND
PR. 01-04-2020

TypeSPVVT

Timeløn
Dagtimer152,76159,17
Pension (6,23%)9,529,92
Aften-/nattimer164,95171,87
Pension (6,23%)10,2810,71
Søgnehelligdag dagtimer305,52318,34
Søgnehelligdag aften-/nattimer317,71331,04
Overarbejdstimer dag232,31242,06
Overarbejdstimer aften/nat244,76255,02

Tillæg
Nattillæg28,6928,69
Lørdagstillæg34,0834,08
Søndagstillæg76,3879,59
Mandagstillæg34,0834,08

Specielle tillæg
Kitteltillæg1,881,88
Psyktillæg4,034,03
Hjemmetillæg2,502,50
Udrykningsgodtgørelse152,71152,71
Køletillæg dag38,1939,79
Køletillæg aften/nat41,2442,97
Køletillæg søgnehelligdag57,2959,69
Isolationstillæg dag38,1939,79
Isolationstillæg aften/nat41,2442,97
Isolationstillæg søgnehelligdag57,2959,69

Holdtjeneste
Holdtillæg27,6127,61
Funktionstillæg A6,56-   
Funktionstillæg B14,31-   
Funktionstillæg C-   7,77
Rådighedstjeneste50,9253,06
Holdlederhonorar pr. mdr.1412,311412,31

Sygdom og barsel
Sygedagpenge119,10119,10
Løn under graviditetsor119,10119,10