LØNSATSER FOR SPV OG VT
REGION SYD, REGION MIDT, REGION NORD
OG SLAGELSE SYGEHUS I REGION SJÆLLAND
PR. 01-10-2021

TypeSPVVT

Timeløn
Dagtimer155,00161,50
Pension (6,23%)9,6610,06
Aften-/nattimer167,37174,39
Pension (6,23%)10,4310,86
Søgnehelligdag dagtimer310,00323,00
Søgnehelligdag aften-/nattimer323,00339,51
Overarbejdstimer dag235,72245,60
Overarbejdstimer aften/nat248,35258,76

Tillæg
Nattillæg29,1129,11
Lørdagstillæg34,5834,58
Søndagstillæg77,580,75
Mandagstillæg35,5835,58

Specielle tillæg
Kitteltillæg1,911,91
Psyktillæg4,094,09
Hjemmetillæg2,532,53
Udrykningsgodtgørelse145,57145,57
Køletillæg dag38,7540,38
Køletillæg aften/nat41,8443,60
Køletillæg søgnehelligdag58,1360,56
Isolationstillæg dag38,7540,38
Isolationstillæg aften/nat41,8443,60
Isolationstillæg søgnehelligdag58,1360,56

Holdtjeneste
Holdtillæg28,0228,02
Funktionstillæg A6,65-   
Funktionstillæg B14,52-   
Funktionstillæg C-   7,89

Sygdom og barsel
Sygedagpenge120,54120,54
Løn under graviditetsor120,54120,54